#Komórkomania - Dzień Dawcy Szpiku w ZPE

#Komórkomania - Dzień Dawcy Szpiku w ZPE

04.11.2019

 

Dzień Dawcy Szpiku w ZPE zorganizowała Magdalena Golonka. Celem jest zebranie jak największej grupy osób, które będą gotowe oddać komórki szpiku choremu na białaczkę lub inną chorobę. Ogólnopolską akcję koordynuje Fundacja DKMS. 

Co trzeba zrobić, żeby znaleźć się na liście potencjalnych dawców? Wystarczy zarejestrować się korzystając z okazji Dnia Dawcy Szpiku w ZPE i czekać na ewentualne zgłoszenie. Oczywiście trzeba też spełnić podstawowe kryteria. Czyli: -  być w wieku od 18 do 55 lat; - ważyć minimum 50 kg i nie posiadać zbyt dużej nadwagi; - być zdrowym, czyli nie chorować na żadną przewlekłą chorobę (lista ostatecznie dyskwalifikujących schorzeń znajduje się u organizatora). 

Pobranie szpiku jest całkowicie bezbolesne, odbywa się bowiem pod narkozą. Cały zabieg trwa około godziny, przez ten czas lekarz pobiera szpik przez wkłucie do kości biodrowej. Zdrowy organizm zregeneruje utratę w ciągu około tygodnia. Coraz częściej stosuje się jednak także mniej inwazyjną metodę, czyli po prostu pobranie krwi, z której następnie izolowane są komórki potrzebne do przeszczepu. 

Przeszczep szpiku często jest jedyną metodą leczenia białaczek, chłoniaków i innych nowotworów układu krwiotwórczego.  Największą przeszkodę stanowi zwykle brak odpowiedniego dawcy. Dlatego im więcej osób zarejestruje się w bazie Fundacji DKMS, tym większa szansa uratowania chorego. Zachęcamy więc do włączenia się w Dzień Dawcy Szpiku w ZPE. 

poprzednia aktualność następna aktualność