#SzkołaPamięta. ZPE włączyło się w ogólnopolską akcję MEN

#SzkołaPamięta. ZPE włączyło się w ogólnopolską akcję MEN

31.10.2019

 

Dariusz Piontkowski, minister edukacji, zaapelował do szkół z prośbą o przyłączenie się do akcji  #SzkołaPamięta z okazji listopadowych świąt.

W liście do dyrektorów napisał "Zachęcam Państwa do zorganizowania w swoich placówkach działań upamiętniających ważne wydarzenia (...) W ramach akcji można m.in. uporządkować i odwiedzić groby osób zasłużonych i cenionych w danej społeczności, odwiedzić lokalne miejsca pamięci i zgłębić ich historię, posprzątać bezimienne i opuszczone groby, zorganizować zbiórkę kwiatów i zniczy, odwiedzić groby zmarłych nauczycieli z danej placówki". Na prośbę ministra zareagowali nauczyciele szkoły podstawowej, liceum i szkoły przysposabiającej ZPE. W każdej z nich odbyła się osobna akcja, dostosowana do potencjałów uczniów. 

I tak uczniowie szkoły podstawowej razem z Agnieszką Nowokuńską (koordynator) i Izabelą Sawilską wybrali się na stary cmentarz jakubowy. Pochowani tutaj są mieszkańcy Olsztyna sprzed II wojny światowej. O ich groby nie ma za bardzo kto dbać, ponieważ większość potomków po 1945 r. zostało zmuszonych do emigracji. Uczniowie usprzątnęli stare mogiły, zapalili znicze. Dodatkowo Agnieszka Nowokuńska zrobiła szkolną tablicę pamięci niedawno zmarłych uczniów i pracowników ZPE. 

Stare zaniedbane mogiły, także na cmentarzu przy ul. Poprzecznej, porządkowali również uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy z Marią Jabłońską i Agnieszką Skindel - Bieńkowską. Podobnie jak młodsi koledzy umyli płyty, postawili kwiaty, zapalili znicze. 

Z kolei uczniowie liceum skoncentrowali się na obchodach patriotycznych koordynowanych przez Roberta Bartkowskiego i Irminę Kaczor - Kwiatkowską. Najpierw odwiedzili posadzone nie tak dawno przez siebie nieopodal szkoły dęby pamięci zamordowanych w Katyniu oficerów: porucznika Ryszarda Wilamowskiego i majora Stefana Sarnowskiego. Zapalili znicze, położyli kwiaty, minutą ciszy oddali hołd poległym bohaterom. Następnie wrócili do ZPE, gdzie znajduje się dąb upamiętniający postać Tadeusza Hołówki, bliskiego współpracownika Józefa Piłsudskiego. Uczcili jego pamięć i zapalili znicze. 

Akcja #SzkołaPamięta odbyła się w ZPE po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni. Dziękujemy wszystkim, którzy pracowali nad inicjatywą. 

poprzednia aktualność następna aktualność