W październiku wspólnie przełamiemy milczenie. Obchodzimy Światowy Miesiąc AAC

W październiku wspólnie przełamiemy milczenie. Obchodzimy Światowy Miesiąc AAC

02.10.2020

AAC, czyli alternative and augmentative communication, oznacza komunikację zastępczą i wspomagającą. Z metod korzystają osoby słabo - i niemówiące, z autyzmem i innymi niepełnosprawnościami. W naszej szkole dzieci uczą się AAC już w przedszkolu, można powiedzieć że miesiąc AAC trwa tutaj przez cały rok. Zawsze w październiku intensyfikujemy jednak działania.

Hasło tegorocznych obchodów brzmi "Wspólnie przełamiemy milczenie". Z tej okazji m.in. przedszkolaki ze Strategicznej Grupy AAC (na zdjęciu)  Ewy Targońskiej i Beaty Kułakowskiej będą prezentować umiejętności na zewnątrz, a uczniowie SPdP tworzyć obrazkowe związki frazeologiczne, z których powstanie album koordynowany przez Krystynę Kowalczyk i Elżbietę Chilińską - Karpowicz. Inicjatyw będzie wiele, wszystkie szczegółowo opiszemy na stronie. Bądźmy w kontakcie! 

Dzięki komunikacji alternatywnej dzieci z dysfunkcją mowy mogą porozumiewać się z otoczeniem, informować o swojej woli czy potrzebach. Co znacznie wspiera ich rozwój intelektualny oraz kompetencji społecznych. Niektóre dzieci podczas nauki AAC "odblokowują się" i zaczynają rozmawiać werbalnie. Każde bez wyjątku może się jednak nauczyć skutecznej komunikacji.

poprzednia aktualność następna aktualność