Piszą o nas, czyli artykuł o SCWEW w Gazecie Wyborczej

Piszą o nas, czyli artykuł o SCWEW w Gazecie Wyborczej

06.10.2021

Miło nam poinformować, że 4 października w Gazecie Wyborczej Olsztyn ukazał się artykuł o Specjalistycznym Centrum Wspierającym Edukację Włączającą, którego funkcję pełni ZPE - Szkoła Podstawowa nr 4 w Olsztynie. Tekst pana Grzegorza Szydłowskiego o wsparciu, jakiego udzielamy placówkom ogólnodostępnym zamieszczamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do lektury artykułu. Treść dostępna jest również w serwisie wyborcza.pl pod linkiem: https://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/7,48726,27646600,rewolucja-w-nauczaniu- uczniow-z-uposledzeniami-w-placowkach.html


Rewolucja w nauczaniu uczniów z niepełnosprawnościami w szkołach ogólnodostępnych w Olsztynie

Specjaliści uczący na co dzień dzieci z niepełnosprawnościami intelektualnymi wesprą szkoły ogólnodostępne, w których kadra nie zawsze radzi sobie z takimi osobami. To nowość w edukacji.

To pilotażowy projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki. - Zakłada on tworzenie specjalistycznych centrów wspierających edukację włączającą - SCWEW, ma wspomagać nauczycieli w pracy z uczniami z niepełnosprawnościami w szkołach ogólnych. W tym roku w ramach projektu grantowego ma powstać ich 16 - mówi Ewa Kaliszuk, wiceprezydent Olsztyna odpowiedzialna m.in. za oświatę. 

Jeden z takich ośrodków powstanie w Olsztynie. Odpowiadać za nie będzie je Fundacja "Modrak", która na co dzień prowadzi Zespół Placówek Edukacyjnych w Olsztynie. - To zupełnie nowe i rewolucyjne podejście do nauczania dzieci z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Wsparcie od nas uzyskają nauczyciele, rodzice i uczniowie. Będziemy prowadzić szkolenia, działalność doradczą, np. w zakresie dostosowania miejsca pracy osoby uczącej się, doboru sprzętu specjalistycznego, wyboru podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych - mówi Wanda Agnieszka Jabłońska z Fundacji "Modrak" i dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie.

Nauczyciele otrzymają wsparcie, które pomoże im wybrać najlepsze metody pracy z uczniem z niepełnosprawnością. Uczniowie będą mogli uczestniczyć w zajęciach specjalistycznych i korzystać z zasobów szkół specjalnych. Rodzice natomiast będą mieli możliwość konsultacji, doradztwa, korzystania z grup wsparcia, a nawet zajęć terapeutycznych.Urządzona zostanie także wypożyczalnia sprzętu dydaktycznego i rehabilitacyjnego. 

- Wsparciem objętych zostało siedem placówek ogólnodostępnych - mówi Wanda Agnieszka Jabłońska. - Sześć z nich znajduje się w Olsztynie, jedna w Rusi. Jest to przedszkole, szkoły podstawowe, jedno liceum i szkoła branżowa.

Lista placówek: 

  • Przedszkole Miejskie nr 19
  • Szkoła Podstawowa nr 12
  • SP nr 13
  • SP nr 33
  • Szkoła Podstawowa w Rusi
  • V LO
  • Branżowa Szkoła I stopnia nr 5.
poprzednia aktualność następna aktualność