Nie ma niepełnosprawnego, jest człowiek

Nie ma niepełnosprawnego, jest człowiek

18.04.2023

Dziś (18.04) w świetlicy IV odbyła się lekcja poświęcona Marii Grzegorzewskiej, wybitnej pedagog, która zrewolucjonizowała nauczanie osób z niepełnosprawnościami nie tylko w Polsce. Zajęcia odbyły się w ramach szkolnego cyklu "Wielcy i zasłużeni", koordynowanego przez Anetę Mościbrocką i Agnieszkę Karpowicz.

Uczniowie dowiedzieli się, że urodzona w 1867 roku Maria Grzegorzewska była jedną z pierwszych osób na świecie, która przyznała równe prawo do edukacji i rozwoju każdemu dziecku, niezależnie od jego pochodzenia społecznego, zdolności czy posiadanych dysfunkcji. Stworzyła  koncepcję wyrównania wychowawczego, zgodnie z którą nauczyciel powinien dostosować swoje metody pracy do indywidualnych potrzeb uczniów i dążyć do maksymalnego wykorzystania potencjału każdego z nich. W 1929 roku była jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Wychowania Specjalnego. Jeszcze przed II wojną otworzyła w Warszawie społeczną szkołę z internatem dla niesłyszących dzieci i młodzieży, jedną z pierwszych Europie, która zresztą istnieje do dziś. 

Maria Grzegorzewska to wyjątkowa postać w historii polskiej pedagogiki, jej wkład w rozwój edukacji dzieci z niepełnosprawnościami pozostaje nieoceniony. Jej idee i metody pracy z dziećmi są wciąż aktualne, stosowane na codzień także przez nauczycieli ZPE. 

poprzednia aktualność następna aktualność