W ratowaniu liczy się każda minuta. Praktyczne lekcje pierwszej pomocy na świetlicy IV

W ratowaniu liczy się każda minuta. Praktyczne lekcje pierwszej pomocy na świetlicy IV

10.01.2019

 

Zajęcia odbywają się raz w miesiącu na świetlicy IV. Koordynuje je Mariusz Adamowicz. Każde z nich poświęcone jest osobnej tematyce, od niezbędnego wyposażenia domowej apteczki po bezpieczne poruszanie się pieszych na ulicy. Ostatnie, poświęcone masażowi serca, okazały się wyjątkowo interesujące. 

- Uczniowie uczestniczyli w scenkach ucząc się prawidłowego wzywania pierwszej pomocy i przeprowadzenia wywiadu ratowniczego z poszkodowanym. Uczniowie nauczyli się na manekinach udrażniać drogi oddechowe oraz sprawdzać oddech - mówi Mariusz Adamowicz. - Z dużym zaangażowaniem wykonywali na manekinach resuscytację krążeniowo - oddechową. Wykonywali masaż serca na manekinie osoby dorosłej, następnie dziecka, na końcu noworodka.  Poznali też działanie i zasadność użycia AED podczas resuscytacji krążeniowo - oddechowej. 

Lekcje mają na celu nie tylko uświadomienie uczniom, że szybka i prawidłowa reakcja może pomóc uratować życie czy zdrowie drugiego człowieka. Uczą ich także adekwatnego zachowania się w różnych sytuacjach życiowych, pomagają w osiągnięciu maksymalnej życiowej samodzielności.

Na zdjęciu: masaż serca w wykonaniu uczniów ZPE. 

poprzednia aktualność następna aktualność