AUTOSTOP,  czyli kierowco ustąp niepełnosprawnym

AUTOSTOP, czyli kierowco ustąp niepełnosprawnym

05.04.2019


 

Główną twarzą kampanii jest 21- letni Jędrzej Sobolewski z autyzmem, uczeń ZPE. Chłopak bardzo chce być samodzielny i chodzić pieszo z domu na Pieczewie do szkoły na Nagórkach. Zna drogę, nie gubi się, zna sygnalizację świetlną, idzie prawidłowo. Ma jednak problemy z koordynacją ruchową, przez przejścia dla pieszych przechodzi więc wolniej.  W dodatku zdarzają mu się nietypowe zachowania, jak stereotypowe trzepotanie rękami. To wszystko bardzo przeszkadza niektórym kierowcom, którzy głośno trąbią na Jędrzeja na przejściu dla pieszych przy szkole. A czasem także przechodniom, komentującym zachowania chłopaka w niewybredny sposób. 

Żeby Jędrzej i jego koledzy mogli bez stresu poruszać się po ulicach, nauczyciele ZPE Michalina Kłujszo - Chudzińska i Michał Śliwiński wpadli na pomysł kampanii społecznej, którą realizuje współpracujące ze szkołą Stowarzyszenie Wyjątkowe Serce. Kampania nazywa się AUTOSTOP. Ma uwrażliwić kierowców i innych uczestników ruchu drogowego na "inne" zachowania osób z autyzmem i innymi niepełnosprawnościami. Uświadomić, że są one efektem zaburzeń, nie złej woli czy złego wychowania. 

Symbolem kampanii jest żółta odblaskowa opaska na rękę. Uczniowie ZPE będą je zakładać wychodząc na ulice, co wyróżni ich z tłumu. - Za pośrednictwem mediów prosimy kierowców o tolerancję wobec ludzi, którzy noszą opaski i na przykład przechodzą wolniej przez przejście dla pieszych - mówi Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor ZPE i przewodnicząca Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce. - Mamy nadzieję, że ten problem zostanie zauważony, a kampania wpłynie na bezpieczeństwo nie tylko ludzi z niepełnosprawnościami. 

Patronat nad kampanią objął Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. Akcję mocno wspiera Komenda Miejska Policji. - Nikt nie chciałby znaleźć się w sytuacji osób z niepełnosprawnościami. Apelujemy do wszystkich użytkowników ruchu drogowego o szacunek do nich, do tolerancję, o zwracanie uwagi szczególnie na przejściach dla pieszych - mówi asp. Rafał Prokopczyk, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Jędrzej jest zadowolony, że teraz będzie mu łatwiej poruszać się samemu po ulicach. Zapowiada, że dziś zaczyna nosić opaskę. - To pomoże - mówi powoli. 
Wdzięczna jest także Bożena Sobolewska, mama chłopaka. - Jędrzej bardzo chce chodzić samemu do szkoły. Nauczył się drogi i jest dumny z siebie, że potrafi iść i sam dojść - mówi. - Pomóżmy mu w tym, nie przeszkadzajmy. Pozwólmy mu poczuć się dorosłym.  

Patronat medialny nad kampanią sprawuje TVP Olsztyn.

 

Na zdjęciu Jędrzej z mamą 

poprzednia aktualność następna aktualność