Bohaterowie Niepodległości. Dziś Ignacy Paderewski

Bohaterowie Niepodległości. Dziś Ignacy Paderewski

20.03.2019

Robert Bartkowski mówił o Ignacym Paderewskim z perspektywy historycznej. Olga Joniec opisała wielkiego Polaka jako muzyka. Uczniowie dowiedzieli się m.in, że 24 - letni Paderewski musiał się w zasadzie na nowo uczyć gry na fortepianie. Do końca życia miał ogromną tremę przed każdym występem, chociaż skrzętnie to ukrywał. 

W świadomości Polaków zapisał się jednak przede wszystkim jako premier. 16 stycznia 1919 r. naczelnik Józef Piłsudski powierzył mu zadanie kształtowania rządu. Rząd Paderewskiego już na starcie zanotował ogromny sukces. Na konferencji w Wersalu pod koniec stycznia 1919 został uznany najpierw przez USA, następnie przez kraje europejskie. W tym czasie z powodzeniem przeprowadzono pierwsze w historii dawnego zaboru rosyjskiego wolne wybory parlamentarne. Rząd Paderewskiego obiecywał równe prawa wszystkim  obywatelom, niezależnie grupom etnicznym i religijnym.

 Niestety misja Paderewskiego nie trwała długo, niecałe 11 miesięcy. W rządzie dochodziło do konfliktów i podziałów wewnętrznych, uniemożliwiających skuteczną pracę nad budowaniem jednego państwa z terenów trzech zaborów. 9 grudnia 1919 roku premier podał swój rząd do dymisji i udał na emigrację. Do śmierci w 1941 roku angażował się jednak w sprawy Polski. Po wybuchu II wojny wszedł w skład rządu RP na uchodźstwie. 

Każdy, nie tylko uczeń, powinien wziąć sobie do serca  słowa Paderewskiego:  "Prawdziwą umiejętność w nauce i w sztuce, jak i w każdych innych zajęciach, zdobyć można tylko codzienną pracą i codziennym wysiłkiem". 

poprzednia aktualność następna aktualność