Szkolny teatr w drodze po ogólnopolskie laury


Pod tym linkiem reportaż TVP 3 Olsztyn o "AUTentYcZnych" https://olsztyn.tvp.pl/39320440/czekamy-na-mlodych-aktorow-kto-moze-zglosic-sie-to-teatralnego-przegladu-tvp

 

 

Pełna nazwa grupy brzmi Integracyjny Teatr Tańca "AUTenTycZni My". Występuje tutaj około 20 artystów z różnymi niepełnosprawnościami i w różnym wieku, od uczniów szkoły podstawowej po dorosłych uczestników warsztatów terapii zajęciowej.  W ostatni wtorek (2.10) odbyła się kolejna próba po wakacjach, obserwowana przez olsztyńską ekipę TVP. Dlatego, że teatr z ZPE po raz czwarty uczestniczy w ogólnopolskim konkursie teatrów szkolnych organizowanym przez TVP SA. W najbliższym czasie fragment spektaklu będzie można obejrzeć na stronie http://iteatr.tvp.pl/. Tegoroczny temat konkursu brzmi „Odsłony wolności - 100 lat niepodległości Polski”. Teatr z ZPE prezentuje sztukę pod nazwą "Historia Polski w tańcu".

Nie jest to jednak debiut ITT "AUTentYcZni My" w konkursie teatrów szkolnych TVP SA.  W 2016 roku artyści z ZPE zdobyli pierwsze miejsce w kategorii "domu kultury i inne instytucje". Zwycięski okazał się spektakl "Czekając na..." - poetycka opowieść o przemijaniu oparta na poezji Bolesława Leśmiana, zatańczona do muzyki Jana Kaczmarka. Wtedy w konkursie startowało ok. 200 teatrów szkolnych z całej Polski. Tylko w zespole ZPE występowali ludzie z niepełnosprawnościami.