Rozwija się autorski projekt edukacyjny trzech nauczycielek ZPE


Program „Mów do mnie” napisały i realizują Anna Giczewska, Aleksandra Pajewska i Olga Stepnowska, nauczycielki szkoły podstawowej ZPE. Inicjatywa trwa przez cały drugi semestr roku szkolnego 2017/2018. Uczestniczą w niej uczniów klas IV – VII z niepełnosprawnością intelektualną, wymieniając się zadaniami. - Uczniowie, którzy sami realizowali zadania w poprzednim miesiącu, w tym pełnią już funkcje gospodarzy, wolontariuszy, zapraszając do udziału dzieci z innych klas - tłumaczą nauczycielki - organizatorki. 

W ten właśnie sposób Adrian, Patrycja, Zosia, Kacper, Dawid, Sebastian, Kinga, Wiktoria i Nikola z klas IVd, VIb i VIIc zostali bileterami i sprzedawcami popcornu w kinie zaaranżowanym w szkolnej sali na potrzeby programu. Ubrali w specjalne stroje wpuszczali kolegów z innych klas na film "Wilk i zając". Pomagali w organizacji gry terenowej, która w odróżnieniu od większości toczyła się nie w plenerze, ale na terenie ZPE. Zaprosili też dzieci z innych klas na wspólne robienie kanapek. Wystąpili też na szkolnej imprezie "Twoja twarz brzmi znajomo". Świetnie wykonali piosenkę "Mówić z tobą", która stała się nieformalnym hymnem programu. Ich zmagania i osiągnięcia ilustruje film przygotowany przez Annę Giczewską, Aleksandrę Pajewską i Olgę Stepnowską. 

https://www.youtube.com/watch?v=f8ShaV2n0iw&feature=youtu.be

Projekt, a w zasadzie pierwsza pilotażowa edycja, zakończy się pod koniec roku szkolnego. Wtedy odbędzie się podsumowanie, czyli spotkanie uczestników. Wszyscy będą mogli zobaczyć na prezentacji multimedialnej, jak radzili sobie podczas realizacji programu. Wykonane prace zostaną zaprezentowane na wystawie w ZPE. Co jednak najważniejsze, udział w projekcie przynosi uczniom oczekiwany cel, czyli poprawę umiejętności komunikowania się między sobą.