Nasza szkoła włączyła się w obchody Tygodnia Kariery na Warmii i Mazurach


Kacper chce być piosenkarzem, Dawid - policjantem. Siódmoklasiści dziś (18.10) razem z nauczycielką Agnieszką Nowokuńską poznawali zawody ludzi zatrudnionych ZPE. Kucharek, portierów, konserwatorów, nauczycieli i tak dalej. Byli zdumieni, że w szkole można znaleźć reprezentantów tak wielu profesji!

Lekcja Kacpra i Dawida odbyła się w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery na Warmii i Mazurach, który trwa także w ZPE w dniach 16 - 20 października. Koordynacją zajmują się nauczycielka Anna Kowalik i psycholog Agnieszka Tomkielska. Uczniowie z głębszymi niepełnosprawnościami poznają zawody, uczą się rozróżniać i nazywać profesje. Lepiej funkcjonujące dzieci uczestniczą w świetlicowych konkursach na temat różnego rodzaju pracy, spotykają się w klasach z przedstawicielami interesujących zawodów, a ich starsi koledzy z gimnazjum i liceum biorą udział w zajęciach poświęconym doradztwu zawodowego. Zintensyfikowanych, bo wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego działa w ZPE przez cały rok.

- Tydzień Kariery jest okazją do wstępnego przysposobienia zawodowego - mówi Anna Kowalik. - Zajęcia są oczywiście dostosowane do potrzeb i potencjału uczniów, żeby każdy mógł się zainteresować i czegoś nowego nauczyć.