Obiad czwartkowy w pracowni polonistycznej


Lekcje języka polskiego i omawianie klasycznych lektur nie muszą być nudne i sztampowe. Ewa Dominiak, polonistka ZPE udowadnia codziennie, że nauczyciel może zainteresować uczniów każdym tematem, o ile znajdzie odpowiedni pomysł. Dlatego dziś zajęcia o literaturze polskiego Oświecenia odbyły się w scenerii słynnych obiadów czwartkowych króla Stanisława Augusta.

Czyli przy wspólnym stole zastawionym potrawami popularnymi wśród szlachty w XVIII wieku,  przygotowanymi w pracowni kulinarnej Parku Pracy pod okiem Michała Śliwińskiego. Klimat potęgowały postawione dookoła stoły obrazy w klasycznym i rokokowym stylu. Uczniowie klas II gimnazjum jedli barszcz z uszkami, smakowali tradycyjne wędliny zakąszając żytnim chlebem na zakwasie, czytając na głos "Bajki" Krasickiego i opisy obiadów czwartkowych, żywo przy tym dyskutując.

- Chodziło o to, by uczniowie poczuli się prawie jak na dworze Stanisława Augusta. Wzorem tamtych czasów część intelektualna spotkania jest równie ważna jak część kulinarna - mówi Ewa Dominiak. - Omawiamy lektury, ale także poznajemy dawne zwyczaje, tradycje, również kulinarne.

Uczniom bardzo spodobała się nietypowa lekcja. - Prawie wróciliśmy do Oświecenia. To taka nauka w praktyce - mówi Piotr. - Bardzo mi się podoba, a potrawy też są smaczne - dodaje Gabrysia.

Gratulujemy pomysłu na interesujące zajęcia.