Ptasi Piknik w Krynicy Morskiej

Ptasi Piknik w Krynicy Morskiej

06.11.2019

 

Relacja Mariusza Adamowicza, nauczyciela biologii, koordynatora wyjazdu: 

Po raz drugi nasza szkoła uczestniczyła w Ptasim Pikniku. Ptasi Piknik jest dwudniowe wydarzenie obchodzone w 40 krajach Europy i Azji Środkowej w ramach Europejskich Dni Ptaków. Celem wyjazdu było zwrócenie uwagi ludzi na jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk w świecie przyrody – wielką jesienną migrację ptaków. W tym celu udaliśmy się do Krynicy Morskiej.

W wycieczce uczestniczyli uczniowie klasy I a, I b, I c, Id LO. Podczas jazdy autobusem, nauczyciel biologii, ornitolog opowiedział o celowości wyjazdu. Odbyła się również krótka prelekcja na temat jak liczyć przelatujące ptaki oraz jakie są przyczyny migracji ptaków oraz pojawiające się zagrożenia. Przedstawiono również sylwetkę ptaka Europejskich Dni Ptaków – słonkę. Dodatkowo wspomniano,  że szkoła uczestniczy w projekcie „ Łączą nas ptaki” – w którym uczniowie mogą przyczynić się do podjęcia ochrony przelatujących gatunków ptaków siewkowych, które są zabijane na terytorium Francji. Uczniowie do końca roku kalendarzowego wyślą prace plastyczne oraz list do Francji. 

Po przyjeździe zarejestrowaliśmy się i odebraliśmy bilety. Na bilecie były różne organizacje, m.in. WWF, PTOP, Nadleśnictwo Elbląg, Kuling, Drapolicz. Do każdej stacji uczniowie podchodzili i rozwiązywali zadania, aby zdobyć pieczątkę. Uczniowie aktywnie uczestniczyli podczas zajęć.  Wspólnie obserwowaliśmy tysiące migrujących ptaków.   Uczestniczyli w  warsztatach  i naukach rozpoznawania ptaków. Uczniowie uczestniczyli w odłowach  i obrączkowaniu ptaków dziennych jak: pełzacz, kapturka, mysikrólik, sikora bogatka. Podczas odwiedzin na stoiskach uczniowie przysłuchiwali się opowieściami o lesie, przyrodzie i ptakach.  Uczniowie również byli na wieży widokowej na górze Pirat gdzie obserwowali przez lornetki migracje ptaków. Odbyło się również ognisko z poczęstunkiem.

poprzednia aktualność następna aktualność