Erasmus Days

#ErasmusDays to inicjatywa mająca na celu upowszechnienie rezultatów projektów realizowanych w ramach programu Erasmus+.

W zeszłym roku, podczas 4. edycji #ErasmusDays, odbyło się 5024 wydarzeń na terenie 84 krajów, z czego 299 zorganizowano w Polsce! Poprzez social media udało dotrzeć się do milionów osób!

Podczas tegorocznej edycji przez 3 dni, między 14 a 16 października 2021 roku, na całym świecie będą organizowane spotkania, wystawy oraz debaty, w trakcie których będzie można posłuchać o efektach projektów Erasmus+.

erasmusplus.org.pl/erasmusdays-2021.

Tegoroczna, 5. już edycja Erasmus Days skupia się na następujących tematach:

  1. Włączanie społeczne i różnorodność,
  2. Cyfryzacja,
  3. Ekologia i zmiany klimatyczne,
  4. Aktywne obywatelstwo,
  5. Upowszechnianie rezultatów projektów realizowanych w minionej perspektywie programu, w latach 2014-2020.

 

Zespół Placówek Edukacyjnych oraz Stowarzyszenie Wyjątkowe Serce od września 2020 roku realizują dwa projekty w ramach programu Erasmus+:

- Art Therapy for Autism nr 2020-1-RO01-KA201-080184, który koordynuje Scoala Gimnaziala Speciala Pascani z Rumunii, we współpracy z placówkami z Łotwy, Grecji, Macedonii Północnej, Turcji oraz naszym Stowarzyszeniem Wyjątkowe Serce. Głównym celem projektu jest wymiana dobrych praktyk w zakresie arteterapii.

https://www.erasmusdays.eu/event/art-therapy-for-autism/

-  Motylek – współpraca ze szkołą z Czech, gdzie koordynatorem projektu jest ZS a MS Motylek School , Czechy, partnerem jest Zespół Placówek Edukacyjnych w Olsztynie.

https://www.erasmusdays.eu/event/polska-i-czechy-wymiana-dobrych-praktyk/

W związku z tym postanowiliśmy włączyć się w #ErasmusDays, zapoznać z celami i rezultatami realizowanych projektów całą społeczność szkolną: przedszkole, szkołę podstawową, liceum oraz SPdP oraz włączyć uczniów i pracowników z poszczególnych placówek we wspólne świętowanie.

W dniach 14 – 15 października 2021r. zaplanowano szereg aktywności m.in. w ramach projektu Art Therapy for Autism: w Sali Konferencyjnej wystawa kreatywnych prac uczniów „Jesteśmy różni, a jednak tacy sami”, wystawa na temat państw biorących udział w projekcie, improwizacje taneczne, karaoke, wspólne muzykowanie z elementami muzykoterapii, malarstwo sztalugowe, słodki poczęstunek - specjalnie upieczone babeczki udekorowane flagami państw biorących udział w projekcie, malowanie wspólnego obrazu “Colours of Erasmus” (PP1 - działania wspólne dla SPdP i LO), Jesienny „Erasmus Days” w grupach przedszkolnych (3a,2e i 2f) - twórcze malowanie z wykorzystaniem metody projektowej- artterapii, uczniowie LO posłuchają o zmianach klimatycznych i ich konsekwencjach (sala A23)

-natomiast w ramach projektu Motylek nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na logo projektu, w sklepiku szkolnym z tej okazji specjalne menu:  tydzień czeski (potrawy, desery regionalne z Czech), malowanie obrazu na płótnie -  MOTYL  - symbol partnera projektu (ściana przy LO, naprzeciwko Sali Konferencyjnej), piosenki czeskie w wykonaniu uczniów i nauczycieli ZPE na Sali Konferencyjnej -  film do obejrzenia na ekranie przy świetlicy nr 1, wystawa promująca Czechy, jako partnera projektu, a dla najmłodszych wyświetlenie bajki “Krecik” (przy świetlicy szkolnej nr 1).

A Ty? Co robisz na #ErasmusDays ? #ErasmusDaysPoland #ErasmusDays