Erasmus+ ArtTherapy for autism

 

W dniach 16.05.-20.05.2022 r. w ramach projektu Art Therapy for Autism, Erasmus + odbyło się już kolejne spotkanie partnerów projektu. Tym razem wizyta miała miejsce w Szkole Specjalnej w Kawali, w Grecji.

Uczestnicy spotkanie mieli okazję zaprezentować swoje placówki, metody pracy. Głównym celem projektu jest wymiana dobrych praktyk w zakresie arterapii: dzielenie się wiedzą specjalistów pracujących z osobami z autyzmem, podniesienie jakości wykorzystywanych metod w pracy z osobami z autyzmem. Następne spotkanie w październiku na Łotwie. 

 

 

Zapraszamy do udziału w aktywnościach realizowanych w ramach

 

Erasmus Days 2021

w dniu 14.10.2021

 

Sala konferencyjna:

 

 • Prezentacja informacji na temat projektu Erasmus + oraz instytucji biorących udział w projekcie Erasums + Art Therapy for Autism.
 • Wystawa kreatywnych prac uczniów „Jesteśmy różni, a jednak tacy sami”.
 •  Improwizacje taneczne kierowane z wykorzystaniem stepów i swobodne.
 • Praca z mikrofonem - piosenki karaoke. Akompaniament na instrumentach perkusyjnych do słuchanych piosenek ...    Relaks muzyczny.
 • Wykonywanie prac plastycznych - malarstwo sztalugowe.
 • Słodki poczęstunek dla uczestników zajęć muzyczno - kreatywnych:
 • Babeczki ozdobione flagami państw - partnerów projektu
 •  Ciasto piernikowe w formie serca z napisem Erasmus+ Stowarzyszenie Wyjątkowe Serce
 • Albumy fotograficzne wykonane przez uczniów LO w ramach Koła Przyrodniczo-Fotograficznego

Korytarz przy Świetlicy 1

 • Filmy krótkometrażowe/prezentacje doświadczeń fizyczno-chemicznych.

Sala A23

 • Zmiany klimatu (Zaprezentowane na zajęciach w LO)

 

  Park Pracy 1:

 

 • Malowanie wspólnego obrazu “Colours of Erasmus”. (aktywność skierowana do uczniów SPdP i LO)

 

Przedszkole:

 

 • Jesienny „Erasmus days” w grupach przedszkolnych (3a,2e i 2f) - twórcze malowanie na folii owiniętej wokół przewróconego stołu lub dużych formatach papierowych przy muzyce - wykorzystanie metody projektowej- artterapii .

ZPE i Stowarzyszenie Wyjątkowe Serce uczestniczą w programie "ArtTheraphy for Autism" finansowanym z programu Erasmus Plus w ramach Akcji 2 (K201): Partnerstwo strategiczne polegające na międzynarodowej współpracy placówek edukacyjnych oraz organizacji działających na rzecz edukacji szkolnej: 2020-1-RO01-KA201-080184.

Do zaprosiła nas zaprzyjaźniona Scoala Gimnaziala Speciala Pascani z Rumunii - koordynator projektu. Oprócz ZPE udział biorą szkoły specjalne z: Kademe w Turcji,
Skopje z Macedonii Północnej, Valmiery na Łotwie
oraz Kavali w Grecji. Program rozpoczął się we wrześniu 2020, zakończy w 2022 roku.Na razie odbyło się pierwsze organizacyjne spotkanie koordynatorów online. 

Nauczyciele ZPE od zawsze wykorzystują sztukę w terapii dzieci i młodzieży z autyzmem. Teraz mają szansę wymieniać doświadczenia z kolegami z innych krajów. - Głównym celem projektu jest wymiana dobrych praktyk w zakresie arterapii: dzielenie się wiedzą specjalistów pracujących z osobami z autyzmem, podniesienie jakości wykorzystywanych metod w pracy z osobami z autyzmem - mówi Ewa Wincel, nauczyciel - koordynator projektu w ZPE. - Terapia sztuką pozwala wyrazić siebie, uwalnia kreatywność. Dzięki różnym rodzajom arteterapii dzieci i młodzież uczą się swobodnie wyrażać siebie, nabierają pewności siebie.

O działaniach w ramach programu będziemy informować na bieżąco.