Pamiętamy. Uczciliśmy bohaterów 17 września 1939 r.

Pamiętamy. Uczciliśmy bohaterów 17 września 1939 r.

17.09.2021

Dziś (17.09) mija 82 rocznica agresji sowieckiej na II Rzeczpospolitą. Z tej okazji odbył się uroczysty wspólny apel uczniów ZPE oraz SP 12. Dzieci i młodzież zapalili znicze przed tablicą pamiątkową porucznika Ryszarda Walamowskiego i majora Stefana Sarnowskiego- oficerów zamordowanych w czasie Zbrodni Katyńskiej. Tablica znajduje się przed SP 12. 

Następnie uczestnicy przeszli przed budynek ZPE, w miejsce gdzie rośnie Dąb Pamięci poświęcony Tadeuszowi Hołówko- jednemu z twórców polskiej niepodległości. Tutaj również zapalili znicze i uhonorowali bohatera minutą ciszy. 

Wychowanie patriotyczne jest niezwykle ważnym elementem koncepcji pracy ZPE. O pamięć bohaterów polskiej historii dbamy przez cały rok, ale szczególnie w czasie świąt rocznicowych. 

Tadeusz Ludwik Hołówko był polskim działaczem niepodległościowym a także politykiem i publicystą. Urodził się 17 września 1889 w Semipałatyńsku. Po wybuchu I wojny przyjechał do Warszawy i był jednym z organizatorów Polskiej Organizacji Wojskowej. W odrodzonej Polsce został działaczem PPS i jednym z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego. W 1930 r. został wybrany posłem na Sejm III kadencji. Jest autorem kilku książek i rozpraw politycznych oraz wielu artykułów publicystycznych, głównie o tematyce socjalistycznej. Zwolennik ugody polsko-ukraińskiej. Został zamordowany 29 sierpnia 1931 przez dwóch ukraińskich nacjonalistów. Jest pochowany na cmentarzu ewangelickim w Warszawie. 

poprzednia aktualność następna aktualność