Ciechanów i Opinogóra. Wycieczka szlakiem mazowieckich zabytków

Ciechanów i Opinogóra. Wycieczka szlakiem mazowieckich zabytków

28.10.2019

Relacja Barbary Zenik, koordynatorki koła krajoznawczego: 

" W dniu 26.10.2019r odbyła się jedenasta wycieczka zajęć pozalekcyjnych z cyklu „Gotyckie zamki Polski” z udziałem 8 rodziców, 18 uczniów,  6 nauczycieli i  1 asystenta. Naszym celem był Zamek Gotycki Książąt Mazowieckich  w Ciechanowie.

W Zamku powitał nas Pan przewodnik, który poprosił nas o podzielenie się na dwie grupy.  Zaczęliśmy zwiedzanie od parteru  znajdowała się tam wystawa zatytułowana „Fakty i mity ciechanowskiego zamku”.

Dowiedzieliśmy się od Pana przewodnika, że zamek w Ciechanowie nie powstał na tzw. surowym korzeniu, ale był kontynuacją przemyślanego założenia obronnego z ostatniej dekady XIII wieku. Wokół zamku płynie rzeka Łydynia.

Zamek książąt mazowieckich był ściśle związany funkcjami militarnymi i planowaniem urbanistycznym ze średniowiecznym miastem założonym przez Janusza I na prawie niemieckim. Uczniowie mogli zobaczyć w gablotach stare bransolety,  naszyjniki, podkowy, topory, naczynia gliniane z XIII wieku).

Kolejnym etapem zwiedzania była baszta, w której znajdowała się wystawa stała pt. „Księstwo Mazowieckie 1200-1526 – intrygi, trucizny i smok, czyli 300 lat niezależnego Mazowsza”. Wystawa na Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie jako pierwsza przypomina  300 lat historii niezależnego Mazowsza. Jest to pierwsza w Polsce wystawa, kompleksowo poświęcona dziejom niezależnego Mazowsza i najważniejszym wydarzeniom, które je ukształtowały.

Po wyjściu z zamku udaliśmy się do autokaru i pojechaliśmy do Opinogóry, w której znajduje się Muzeum Romantyzmu. Był to kolejny punkt naszej wycieczki. Po przyjeździe do Opinogóry powitał nas pan Przewodnik, który zaprosił nas do wspólnej lekcji o Instrumentach. Lekcja odbywała się w przepięknym Pałacyku (zameczku) neogotyckim.

Po lekcji o instrumentach przyszła do nas Pani przewodniczka i oprowadziła nas po Pałacyku. Dowiedzieliśmy się ,że  Opinogóra na stałe związana jest z rodem Krasińskich, a w szczególności z życiem i twórczością jednego z wieszczy romantycznych Zygmuntem Krasińskim 1812- 1859. Z opowieści Pani przewodnik dowiedzieliśmy się, że Pałacyk przekazano Zygmuntowi Krasińskiemu i jego żonie Elżbiecie Branickiej w prezencie ślubnym. Pałacyk pełnił funkcję romantycznego pawilonu ogrodowego.

 

Kolejnym etapem zwiedzania była Neogotycka oficyna dworska, która wzniesiona została w tym samym okresie, co pałacyk. W oficynie mieszkała służba dworska i były pokoje dla gości odwiedzających Krasińskich. W okresie międzywojennym, po rozebraniu starego dworu i zniszczeniu w czasie I wojny pałacyku, oficyna stała się główną rezydencją ostatniego właściciela Opinogóry piątego ordynata Edwarda Krasińskiego.

W czasie II wojny światowej została gruntownie przebudowana przez rezydujących w niej Niemców, którzy pozbawili budowlę cech stylowych. Po włączeniu oficyny do zespołu muzealnego w II połowie XX wieku dokonano przebudowy obiektu, przywracając jej dawne cechy neogotyckie. Od września 1990r. prezentowane są w jej salach ekspozycje muzealne poświęcone historii rodu Krasińskich, ordynacji opinogórskiej, epoce napoleońskiej oraz wystawy czasowe. Każdy z uczniów mógł zobaczyć przepiękne obrazy, popiersia.

Wycieczki krajoznawcze zachęcają  do rekreacji i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Wspólne wyprawy pozwalają uczniom poznać inne regiony naszego kraju.

 

poprzednia aktualność następna aktualność