Akcja


 

26 października 2010 uczniowie klasy I SPdP wzięli udział w proekologicznej akcji pod nazwą: „ Bądź mądry przed szkodą” organizowanej przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie oraz Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela.  Odbyła się ona w Parku Jakubowo, gdzie nasi Uczniowie mieli okazję wspomóc leśne zwierzęta w przetrwaniu okresu zimowego poprzez zbieranie żołędzi, którymi mają być dokarmiane, kiedy już spadnie śnieg i trudno im będzie znaleźć pożywienie.

Częścią akcji była również pogadanka z udziałem Policji, o prawidłowym zachowaniu i poruszaniu się na ulicy ( np. zakładaniu kamizelek odblaskowych po zmroku) oraz Pana Leśnika, który pouczył obecnych o poprawnym zachowaniu się w lesie, gdzie człowiek jest tylko gościem. Uczestnicy zostali również pouczeni o zasadach postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz o tym, jak dużą rolę pełni oszczędność energii i surowców dla środowiska naturalnego.

Przyszłość naszej planety w dużej mierze zależy od naszego podejścia do ekologii i wdrożenia jej podstawowych zasad do codzienności.

Oto podstawowe zasady postępowania w lesie:

 1. Szanuj przyrodę!
 2. Nie zaśmiecaj lasu!
 3. Nie niszcz zieleni!
 4. Nie hałasuj i nie płosz zwierząt!
 5. Przez las wędruj ścieżkami!
 6. Nie zaprószaj ognie w lesie!
 7. Nie zabieraj skarbów przyrody, żebyś miał do czego wrócić!
 8. Kieruj się dobrem mieszkańców lasu!
 9. Zwracaj uwagę nawet na tych najmniejszych!
 10. Dbaj o wszystkie gatunki roślin i zwierząt, zwłaszcza te chronione!
 11. W okresie zimowym nie dokarmiaj zwierząt w pobliżu aglomeracji miejskich – zajmują się tym leśnicy oraz myśliwi . Można i należy dokarmiać jedynie ptaki!

Ostatnim, dla niektórych najciekawszym, punktem programu była możliwość zwiedzania siedziby Radia Olsztyn. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak „od kuchni” wygląda audycja radiowa, jak wiele pracy i zaangażowania wymaga stworzenie magii radia. Niektórzy poczuli się tam niemal jak w domu…J

Organizatorzy już zapowiedzieli kontynuację akcji, na co my również mamy nadzieję i z chęcią zaangażujemy się w nią ponownie!