Problem z mową? Zapraszamy do Strefy Głosu


 
Strefa Głosu przy Zespole Placówek Edukacyjnych to jedyny w województwie punkt konsultacyjny komunikacji alternatywnej dla ludzi niemówiących z autyzmem i innymi niepełnosprawnościami. Prowadzą go neurologopedki Elżbieta Chilińska - Karpowicz i Krystyna Kowalczyk. W pracy wykorzystują najnowocześniejsze technologie i programy komputerowe, m.in najbardziej znany Mówik nazywany "protezą mowy". Kiedy uczeń na tablecie wciska odpowiednie ikonki, symulator mowy wypowiada za niego proste polecenia i zdania. Mniej zaawansowani uczą się porozumiewać z pomocą obrazków, zdjęć i symboli. 
 
W tym roku szkolnym po raz pierwszy prowadzą nowatorski trening słuchowy wg prof. Elżbiety Szeląg i Anety Szymaszek. Dzięki specjalnym ćwiczeniom sensorycznym z komputerem uczestnicy uczą się lepiej rozumieć mowę, poprawiają koncentrację uwagi i szybkość reakcji. Uczniowie ZPE i ini zainteresowani mogą też na miejscu skorzystać z sprzętu usprawniającego aparat mowy i artykulację. Najnowszym nabytkiem jest specjalny masażer. 
 
 
Elżbieta Chilińska - Karpowicz i Krystyna Kowalczyk ściśle współpracują z Ewą Targońską i Beata Kułakowską - nauczycielkami przedszkola, które w tym roku uruchomiły specjalną grupę kształcącą komunikowanie się AAC od najmłodszych lat. Bezpłatną radą służą wszystkim zainteresowanym, niezależnie od wieku czy rodzaju niepełnosprawności. - Najczęściej korzystają rodzice dzieci niemówiących lub słabomówiących, z autyzmem lub z innymi niepełnosprawnościami - mówią specjalistki. - Nasze porady są bezpłatne, ale musimy podkreślić, że w Strefie Głosu nie robimy diagnoz, nie prowadzimy terapii. To jest punkt konsultacyjny w zakresie komunikacji alternatywnej.
 
Na bezpłatne spotkanie można umówić się dzwoniąc pod numery 697 526 135 lub 512 45 80 32.