Oczy przemawiają dzięki technologii


Żyjemy w czasach, gdy nawet czterokończynowe porażenie mózgowe przestaje być barierą w kontaktach ze światem. Dziś każdy człowiek z niepełnosprawnością ruchową może komunikować się za pomocą komputera, sterując urządzeniem ruchem gałek ocznych. Taką możliwość daje m.in. polski wynalazek C Eye, firmowany przez firmę Acces Tech. W poniedziałek urządzenie pod raz drugi w tym roku szkolnym przyjechało do naszej szkoły. 

C Eye przetestowały dwie niemówiące uczennice ZPE - Ela i Daniela z porażeniem mózgowym. Jak na pierwszy dłuższy kontakt z urządzeniem efekty były obiecujące. Uczennice potrafiły wskazać odpowiedni obraz czy zagrać w prostą grę używając wyłącznie oczu, przez koncentrowanie wzroku na odpowiednich symbolach. To jednak niewielka część możliwości C Eye. Bardziej zaawansowani użytkownicy potrafią z jego pomocą tworzyć muzykę, malować obrazy i pisać książki. Urządzenie pozwala też  określić stan świadomości ludzi np. w śpiączce i rehabilitować po wybudzeniu. Generalnie wykorzystywane jest w diagnozowaniu, rehabilitacji i komunikacji. 

C Eye produkowane jest w dwóch wersjach: droższej, przeznaczonej dla wielu użytkowników oraz tańszej, dostosowanej do jednej osoby z niepełnosprawnością. Niewykluczone, że wersja droższa zostanie zakupiona do ZPE. Z kolei wersją tańszą interesują się rodzice uczniów ZPE, m.in. Eli i Danieli. Jej koszt to ok. 22 tys. zł. Bardzo dziękujemy za pouczające szkolenie i mamy nadzieję, że wkrótce czeka nas kontynuacja.