III Wyjątkowy Wernisaż już jutro!


Wernisaż w tym roku organizowany jest po raz trzeci. Od początku odbywa się w CRS Ukiel przy ul. Kapitańskiej, sprzedawane są prace uczniów ZPE, ich nauczycieli i przyjaciół. Imprezę wymyśliła i koordynuje do dziś Anna Wangin, nauczyciel - kierownik Parku Pracy II ZPE. 
Zapraszamy do przeczytania rozmowy z pomysłodawczynią. 
 
 
- Ile prac zobaczymy na III Wyjątkowym Wernisażu? 
AW; - Co najmniej 111. W piątek ukończonych było już 107, w tym 43 spod pędzla uczniów, a 64 autorstwa nauczycieli i rodziców. Jednak z tego co wiem, kilka prac jest jeszcze nieukończonych. Warto podkreślić, że w odróżnieniu od lat poprzednich wystawiamy nie tylko obrazy olejne, ale także grafiki, kolaże, koronki wykonane na szydełku. 
 
- Czym jeszcze wernisaż 2018 różni się od poprzednich? 
 - Głównie tym, że w tym roku będzie więcej małych obrazów. Takie sugestie zgłaszali nam uczniowie oraz goście poprzednich wernisaży, więc spełniliśmy ich prośby. Do kupienia będą również prace uczniów szkoły podstawowej, a także rodziców. 
 
- Celem imprezy jest głównie ukazanie potencjałów ludzi z niepełnosprawnościami. Czym jeszcze jest dla nich malowanie obrazów? 
- Ważną formą artterapii. Obserwuję, że uczniowie wyciszają się podczas malowania, ewidentnie relaksują, odpoczywają. Czują się też odkrywcami, bo mieszają farby, przenoszą na płótno własne projekty i impresje. Sztuka jest więc dla nich aktem samorealizacji, sposobem na podniesienie samooceny. 
 
- Po raz trzeci organizuje Pani wernisaż, który również prowadzi. Impreza stała się więc już szkolną tradycją i ma szanse zapisać na stałe w kalendarzu majowych kulturalnych imprez Olsztyna....
- W środę 23 maja o godz. 18 już po raz trzeci spotkamy się ze sztuką ludzi z niepełnosprawnościami w kapitanacie CRS Ukiel. Wernisaż poprowadzę z Michałem Poryckim. Chciałabym przy okazji bardzo podziękować sponsorowi, hiperkarketowi Carrefour i CRS Ukiel za pomoc w organizacji. 
 
- Na co zostaną przeznaczone pieniądze ze sprzedaży obrazów?
- Na wyjazd uczniów do teatru do Warszawy, np. do Buffo. Im więcej zarobimy, tym więcej z nich pojedzie na ciekawą wycieczkę. Dlatego zachęcam  wszystkich do udziału. Już dziś zapraszam!